سوالات متداول کربن اکتیو

سوالات متداول کربن اکتیو

کربن اکتیو چیست؟

کربن اکتیو( کربن فعال، زغال فعال، زغال اکتیو) یک ماده طبیعی فرآوری شده است که محتوای کربن بالایی دارد. به عنوان مثال، زغال سنگ، چوب یا نارگیل مواد اولیه مناسبی برای این کار هستند. محصول به دست آمده دارای تخلخل بالایی است و می تواند مولکول های آلاینده را جذب کرده و آنها را به دام بیندازد و در نتیجه هوا، گازها و مایعات را تصفیه کند.

انواع کربن اکتیو چیست؟

کربن فعال را می توان به صورت تجاری در اشکال پودری، میله ای، گرانولی تولید کرد. اندازه های مختلف برای کاربردهای مختلف تعریف شده است. به عنوان مثال، در تصفیه هوا یا گاز، محدودیت جریان وارداتی است و بنابراین از ذرات درشت برای به حداقل رساندن افت فشار استفاده می شود. در تصفیه مایع، جایی که فرآیند حذف کندتر است، سپس از ذرات ریزتر برای بهبود سرعت یا سینتیک فرآیند تصفیه استفاده می‌شود.

عملیات کربن اکتیو به چه صورت می باشد؟

کربن فعال با فرآیند جذب عمل می کند. این جذب یک مولکول به سطح وسیع داخلی کربن توسط نیروهای ضعیف است که به عنوان نیروهای لندن شناخته می شود. مولکول در جای خود نگه داشته می شود و نمی توان آن را حذف کرد، مگر اینکه شرایط فرآیند تغییر کند، مثلاً گرما یا فشار. این می تواند مفید باشد زیرا کربن فعال می تواند برای متمرکز کردن مواد روی سطح آن استفاده شود که بعداً می توان آن را جدا کرد و بازیابی کرد. استفاده از کربن فعال برای بازیافت طلا یکی از نمونه های رایج این امر است. در برخی موارد، کربن فعال برای حذف آلاینده ها از نظر شیمیایی تصفیه می شود و در این حالت ترکیب واکنش داده شده به طور کلی بازیابی نمی شود. سطح کربن اکتیو نیز کاملاً بی اثر نیست و انواع فرآیندهای کاتالیزوری را می توان با استفاده از سطح داخلی گسترده موجود به دست آورد.

سوالات کربن اکتیو

نحوه استفاده کربن اکتیو چگونه می باشد؟

نحوه استفاده از کربن فعال تا حد زیادی به وظیفه کاربردی و شکل آن بستگی دارد. به عنوان مثال، کربن فعال پودری PAC  برای تصفیه آب آشامیدنی استفاده می شود، با افزودن مقدار مورد نیاز به طور مستقیم به آب و سپس جداسازی مواد انعقادی حاصل (و همچنین سایر مواد جامد) قبل از ارسال آب تصفیه شده به شبکه. تماس با مواد آلی موجود باعث جذب آنها و تصفیه آب می شود. کربن‌های گرانول (یا گلوله‌های اکسترود شده) در بسترهای فیلتر ثابت، با عبور هوا، گاز یا مایع از آن با زمان ماند (یا تماس) مشخص استفاده می‌شوند. در طی این تماس، مواد آلی ناخواسته حذف شده و پساب تصفیه شده تصفیه می شود.

مواد سازنده زغال فعال چیست؟

کربن فعال به صورت تجاری از زغال سنگ، چوب، سنگ میوه (عمدتاً نارگیل و همچنین گردو، هلو) و مشتقات سایر فرآیندها تولید می شود. از بین این زغال سنگ، چوب و نارگیل به طور گسترده در دسترس هستند. این محصول با فرآیند حرارتی تولید می شود، اما در مورد مواد اولیه مانند چوب، از یک پروموتر (مانند اسید) نیز برای ایجاد تخلخل مورد نیاز استفاده می شود. فرآیندهای پایین دستی تعداد زیادی از محصولات را طبق نیاز مشتری خرد، غربال، شستشو و/یا آسیاب می کنند.

کاربرد زغال اکتیو چیست؟

صدها کاربرد مختلف برای کربن فعال وجود دارد، از کنترل بوی خاک گربه تا تهیه مدرن ترین داروها. در اطراف خانه، کربن فعال ممکن است در لوازم خانگی وجود داشته باشد. به احتمال زیاد آب شهری را تصفیه می کند، نوشابه های غیرالکلی را در یخچال تصفیه می کند و در تولید مواد شیمیایی استفاده می شود و به نوبه خود برای تولید لوازم الکترونیکی، مبلمان و مصالح ساختمانی استفاده می شود.و بیشتر؛ زباله های ما برای تولید الکتریسیته سوزانده می شوند و گازهای حاصل از آن توسط کربن فعال تصفیه می شوند. کنترل مجدد بو در تاسیسات پردازش فاضلاب، استفاده از کربن فعال، و احیای فلزات گرانبها از غنایم معدن کاری بزرگ است. اگر از قبل آشکار نباشد، کربن فعال دنیای ما را تصفیه می کند. آب را قابل شرب می کند؛ هوا قابل تنفس و مواد غذایی خوراکی است. این تضمین می‌کند که ما بهترین مراقبت‌های بهداشتی را داریم و می‌توانیم از آزادی‌ها و پیشرفت‌های تکنولوژیکی دنیای مدرن لذت ببریم.

در مورد کربن اکتیو بیشتر بدانید: https://jacobi-iran.com/carbon-active/

اضافه کردن یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

در حال بارگیری کپچا ...