کربن فعال برای تصفیه روغن خوراکی

کربن فعال برای تصفیه روغن خوراکی

کربن فعال برای تصفیه روغن خوراکی به منظور تصفیه و پالایش مواد اولیه تولید روغن نباتی خام  به دلیل استفاده از آفت کش ها و علف کش ها می باشد. برخی از آلودگی های مواد خام تولید روغن خوراکی می تواند مستقیماً با گاز خاموش موتور خشک شوند که همین مساله منجر به آلودگی هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه‌ای (PAH) مانند بنزو(a)pyrene می‌شود. علاوه بر این، روغن‌های گیاهی خام نیز می‌توانند در حین حمل و نقل خارجی از طریق دریا آلوده شوند.

برخی از آینده های مهم روغن خوارکی عبارتند از:

 • هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای (PAHs)، از جمله بنز [a] آنتراسن (BaA)، بنزو [a] پیرن (BaP) و کریزن
 • استرهای اسید چرب گلیسیدیل (GEs)
 • بی فنیل های پلی کلره (PCB)
 • دیوکسین ها و فوران ها (در مورد روغن ماهی)

کربن فعال، معمولاً در ترکیب با خاک سفید (BE) در یک فرآیند تصفیه یک یا دو مرحله‌ای، یک فناوری به خوبی تثبیت شده برای حذف رنگ، بو و سایر آلاینده‌های ناخواسته از روغن‌های خوراکی است. برای حذف کارآمد PAH، نرخ دوز کربن معمولاً در محدوده 0.5-1.5٪ بر وزن روغن است که بستگی به سطح آلودگی موجود دارد.

استفاده از کربن فعال برای تصفیه روغن خوراکی گیاهی به منظور هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای (PAH) اهمیت زیادی پیدا کرده است. زیرا کربن فعال پودری (PAC) اغلب برای حذف هیدروکربن پلی آروماتیک (PAH) از روغن نباتی استفاده می شود.

حذف PAH همچنین با کربن فعال گرانولی (GAC) با استفاده از سیستم های جذب چند مرحله ای به منظور حذف ایمن و کارآمد آلاینده ها مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید برخی از کاربران کربن فعال گرانولی استفاده از جاذب های بستر ثابت را ترجیح می دهند این در حالی است که برخی دیگر از جاذب های متحرک بهره می برند.

مزایای استفاده از کربن فعال گرانولی نسبت به کربن فعال پودری

 • کاهش مصرف کربن فعال (مصرف کربن فعال گرانولی GAC معمولا کمتر از 30 درصد مصرف کربن فعال پودری PAC است) بارگیری کربن فعال گرانولی (GAC) در مقایسه با استفاده از کربن فعال پودری (PAC) بیشتر و راحت تر است.
 • کربن فعال گرانولی (GAC) با نوسانات فرآیند بهتر برخورد می کند بدون اینکه بیش از اندازه مورد نظر نیاز، مصرف شود
 • تلفات محصول (روغن نباتی) با مصرف کربن کمتر خود به خود کاهش پیدا می کند. زیرا این مساله باعث کاهش حجم منافذ و محصول باقی مانده ارزش غذایی بالاتری دارد.
 • پایداری مصرف کمتر کربن فعال دانه ای (GAC) منجر به انتشار کمتر CO2 در طول تولید جاذب در مقایسه با کربن فعال پودری (PAC) می شود.
 • هزینه های جابجایی در کربن گرانولی کمتر از کربن فعال پودری است
 • هزینه های نگهداری (GAC) کمتر از (PAC)
 • خطرات ناشی از اشتعال کربن مصرف شده کمتر است

کربن اکتیو جاکوبی ثابت می‌کند که کربن فعال با چالش حذف هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه‌ای (PAH) در روغن‌های خوراکی سازگار است.

برای ارزیابی انواع کربن های مختلف که برای این کاربرد موثر بودند طبق تحقیقاتی که در یک موسسه مستقل فرانسوی (ITERG، http://www.iterg.com/-Accueil-) انجام شد با دانش تخصصی ارزیابی آلاینده های کمیاب در چربی ها و روغن ها مورد ارزیابی قرار گرفت. در این مطالعه، روغن کلزا با 10 میکروگرم بر کیلوگرم B[a]P دوپ شد، روغن تا دمای 80-75 درجه سانتیگراد حرارت داده شد. این نمونه با کربن فعال 0.04 درصد دوز شد، سپس روغن فیلتر شد. پنج کربن مختلف (چهار محصول Jacobi و یک ماده رقیب) مورد مطالعه قرار گرفتند. بالاترین عملکرد محصول ColorSorb TM XFP21 با حذف 98٪ B[a]P بود.

به دنبال این کار آزمایشگاهی، آزمایشی با یک پالایشگاه بزرگ روغن خوراکی اروپایی، با دوز کردن سه کربن مختلف (دو محصول Jacobi و یک محصول رقیب) در یک روغن در دمای ثابت 95 درجه سانتی گراد و استفاده از زمان تماس 30 دقیقه برگزار شد. تحت این شرایط، بهترین محصول دوباره این است: ColorSorb TM XFP21.

این نتایج نشان داد که محصولی با توزیع کنترل‌ شده ترکیبی از ریز منافذ محکم‌تر و مزوپورهای بزرگ‌تر مانند ColorSorb TM XFP21 بهترین عملکرد کلی را در تصفیه روغن خوراکی ارائه می‌کند. استفاده از این درجه کربن امکان استفاده از سطوح دوز پایین‌تر را فراهم می‌کند، هزینه تصفیه را کاهش می‌دهد و دفع زباله‌های کیک فیلتر شده را کاهش می‌دهد.

با توجه به بررسی نتایج این مطالعات استفاده از کربن فعال جاکوبی ColorSorb TM XFP21 برای تصفیه روغن خوراکی پیشنهاد شد.

بررسی هزینه کربن فعال برای تصفیه روغن خوراکی

هزینه کربن فعال برای انواع تصفیه روغن خوراکی می تواند متفاوت باشد. این مساله به نوع کربن، برند، میزان قدرت و تخلخل کربن های فعال و … وابسته است. اگر شما می خواهید لیست قیمت کربن اکتیو جاکوبی را مشاهده کنید می توانید از طریق همین لینک اقدام کنید.

منبع: jacobi.net

اضافه کردن یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

در حال بارگیری کپچا ...