زغال فعال از کجا بخریم؟

زغال فعال از کجا بخریم؟

کربن فعال از کجا بخریم؟ یکی از دغدغه های افراد برای خرید کربن فعال این است که بهترین کربن فعال را از کجا بخریم! ما در این پست علاوه بر بهترین ویژگی های کربن فعال،  فروشگاه های معتبر برای خرید کربن فعال را هم معرفی نموده ایم. با توجه به اینکه کربن فعال در بسیاری از صنایع کاربردهای مختلف دارد و تنوع آن در بازار زیاد است بیشتر افراد برای انتخاب کربن فعال مناسب درسرگم می شوند. اما برای انتخاب مناسب باید دقت داشته باشید که برترین کربن های فعال دارای خصوصیات بهتری هستند که آنها را از دیگر کربن ها متمایز می کند.

 

 

بهترین کربن فعال

 

ویژگی بهترین کربن فعال

بیشتر انتخاب های اشتباه ناشی از عدم آگهی است! شما وقتی بتوانید آگهی خود را از محصول مورد نظرتان بالا ببرید احتمال خطا و اشتباهات را به حداقل می رسانید. به همین دلیل، لازم دانستیم قبل از پاسخ دادن به این سوال که کربن فعال را از کجا بخریم ؟ بهتر است در مورد برخی ویژگی‌های بهترین کربن فعال صحبت کنیم تا شما میزان آگهی تان در این زمینه بالاتر رود برخی از آنها عبارتند از:

 • سطح واحد (Surface Area): یکی از ویژگی‌های مهم کربن فعال، اندازه سطح واحد آن است. داشتن سطح بیشتر به معنای تعداد بیشتری از جاذب‌ها و قدرت جذب بیشتر نسبت به آلاینده‌ها می باشد. سطح جذب کربن فعال به واحد مساحت مربع بر واحد وزن اشاره دارد و معمولاً با واحد “متر مربع بر گرم” یا “متر مربع بر کیلوگرم” اندازه‌گیری می‌شود. اما به صورت معمول از عدد یدی  به منظور میزان سطح جذب کربن فعال استفاده می شود.

عدد یدی (Iodine Number) یکی از ویژگی‌های مهم کربن فعال است و نشان‌دهنده قابلیت آن برای جذب ید می‌باشد. این عدد به اصطلاح همچنین به عنوان “عدد جذب ید” نیز شناخته می‌شود. عدد یدی نشان‌دهنده مقدار ید (به صورت گرم) است که توسط یک گرم از کربن فعال جذب می‌شود. این مقدار نشان‌دهنده سطح واحد کربن فعال و توانایی آن در جذب مواد آلی و یون‌های مثبت است. عدد یدی بیانگر قابلیت جذب کربن فعال در مقابل مواد آلی است و مقدار بالاتر از عدد یدی نشان‌دهنده قدرت بیشتر در جذب مواد آلی است. این ویژگی به عنوان یک شاخص از عملکرد کربن فعال در تصفیه آب، تصفیه هوا و دیگر فرآیندهای جذب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • قدرت جذب: قدرت جذب کربن فعال نسبت به مواد آلاینده مورد نظر نیز اهمیت دارد. به عنوان مثال، برخی از کربن‌های فعال منحصراً برای حذف ترکیبات آلی، مواد شیمیایی خاص و یا گازهای خاص بهتر عمل می‌کنند. در اصل، قدرت جذب کربن فعال به ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی آن، به ویژه ساختار تخلخل و سطح واحد آن، بستگی دارد. برخی از روش‌ها و شاخص‌ها برای ارزیابی و فهم قدرت جذب کربن فعال عبارتند از:
 1. عدد یدی (Iodine Number): همانطور که قبلاً گفته شد، عدد یدی نشان‌دهنده قابلیت جذب ید توسط یک گرم از کربن فعال است. این عدد می‌تواند معیاری برای قدرت جذب کربن فعال باشد.
 2. عدد مولکولی (Molasses Number): این عدد معمولاً در صنایع قند و شکر به کار می‌رود و نشان‌دهنده قدرت جذب کربن فعال در حضور محلول‌های قندی می‌باشد.
 3. سطح واحد (Surface Area): اندازه‌گیری سطح واحد کربن فعال (معمولاً به واحد متر مربع بر گرم) می‌تواند نشان‌دهنده تعداد و اندازه جذب باشد. هر چقدر سطح بیشتر باشد معمولاً قدرت جذب نیز افزایش می یابد.
 4. تخلخل (Pore Volume and Pore Size Distribution): ساختار تخلخل، به خصوص حجم سطح و توزیع اندازه آنها، نقش مهمی در جذب مواد دارند. تحلیل توزیع اندازه سطح و حجم کل سطح (Pore Volume) به همراه تخلخل می تواند نشان دهنده قدرت بیشتر باشد.
 5. ترمودینامیک جذب: مطالعه و بررسی ترمودینامیکی جذب مواد توسط کربن فعال می‌تواند به درک بهتری از تعاملات مولکولی و قدرت جذب کمک کند.

توجه داشته باشید هرچقدر این ویژگی‌ها به مقادیر بالاتر نزدیک باشند، کربن فعال قدرت جذب بیشتری دارد. برای انتخاب بهترین کربن فعال، باید نیازهای خاص صنعت خود را به همراه این ویژگی ها مد نظر داشته باشید.

 

 • اندازه ذرات: اندازه ذرات کربن فعال نیز مهم است؛ زیرا اندازه ذرات بزرگتر ممکن است به نفوذ موثر در برخی فیلترها و تجهیزات مانع شود. اندازه ذرات کربن فعال می‌تواند تأثیر مهمی بر عملکرد آن در فرآیندهای مختلف داشته باشد. ذرات کوچک با داشتن سطح بیشتر می‌توانند جذب بهتری داشته باشند. همچنین ذرات کوچک تر می توانند تخلخل بیشتر هم داشته باشند و در فرآیندهایی مانند تصفیه هوا، ذرات کوچک به دلیل توزیع بهتر جرم و سطح، پایدارتر هستند. این در حالی است که ذرات بزرگ تر می‌توانند بهبود قابلیت عبور گازها و سیالات از آنها را فراهم کنند. علاوه بر این، پایداری مکانیکی بیشتری دارند که در برخی فرآیندها، مانند فیلتراسیون، اهمیت زیادی دارد. همچنین برای کاهش خطر گرد و غبار عملکرد بهتری دارند. اینکه اندازه ذرات چگونه باشد دقیقاً وابسته به کاربرد مورد نظر شما است. حتی در برخی از صنایع برای بهبود عملکرد از مخلوطی از ذرات با اندازه‌های مختلف استفاده می شود.

 

 • تخلخل (Pore Structure): ساختار تخلخل در کربن فعال شامل تخلخل میان ذرات بر اساس اندازه آنها است. این تخلخل می‌تواند بر توانایی کربن فعال در جذب مواد آلاینده تأثیر بگذارد. سطح های کوچک ممکن است برای جذب مواد آلی موثر باشند، این در حالی است که سطح های بزرگتر ممکن است به جذب یون‌ها و ذرات بزرگ کمک کنند.
 • پایداری شیمیایی: کربن فعال باید در مقابل تغییرات شیمیایی محیط مقاوم باشد و در شرایط مختلف کارایی خود را حفظ کند.
 • تولید کربن فعال: روش تولید کربن فعال نیز بر ویژگی‌های آن تأثیر دارد. برخی از روش‌های تولید از جمله تشکیل زغال‌های چوبی یا پوسته‌های گیاهی می‌توانند به دست آوردن کربن فعال با خواص بهتر کمک کنند.
  • فیلتراسیون: در فرآیندهای فیلتراسیون، کربن فعال به عنوان یک جاذب جامد برای حذف آلاینده‌ها از یک محیط استفاده می‌شود. پایداری مکانیکی در اینجا اهمیت دارد تا کربن فعال پس از مدت زمان مشخصی کارایی خود را حفظ کند.
  • تصفیه آب: کربن فعال به عنوان یک جاذب برای حذف مواد آلی، مواد شیمیایی و یون‌های مختلف از آب استفاده می‌شود. پایداری مکانیکی این ماده در مقابل تأثیرات آب و جریان‌های آبی بسیار اهمیت دارد.
  • صنعت غذایی: کربن اکتیو در برخی از فرآیندهای صنعتی مانند تصفیه محصولات غذایی،به منظور حذف رنگ‌ها، بوها و مواد آلی مورد استفاده قرار می گیرد. در این موارد نیز پایداری مکانیکی مهم است.
 • پایداری مکانیکی: به مقاومت و استحکام مواد در برابر نیروهای مکانیکی از جمله توانایی مقاومت در برابر فشار، کشش، خمش و سایر نیروهای مکانیکی پایداری مکانیکی گفته می شود. توجه داشته باشید در کربن فعال، پایداری مکانیکی مهم است زیرا این ماده در بسیاری از فرآیندها و کاربردها نیاز به مقاومت و پایداری در برابر نیروهای مکانیکی دارد. پایداری مکانیکی معمولاً با ترکیبات و ساختار داخلی مواد مرتبط است و ممکن است به وسیله معیارهایی مانند مدول الاستیسیته، مقاومت به فشار، و مقاومت به خمش ارزیابی شود.

برای انتخاب بهترین کربن فعال در بازار باید نیازهای خاص خود را مشخص کنید و به دنبال محصولاتی با ویژگی‌های مناسب باشید.

 

کربن فعال از کجا بخریم

 

کربن فعال از کجا بخریم ؟

همانطور که قبلا اشاره شد کربن فعال با داشتن ویژگی های متنوع و بر پایه های مختلف میزان جذب متفاوتی نیز دارد. متاسفانه با رواج برخی از اجناس تقلبی و ورود کربن فعال بی کیفیت در بازار ایران خرید کربن فعال یک دغدغه بزرگ برای صنایع است. زیرا کربن های فعال با برندهای معروف و حتی در کیسه هایی مشابه کیسه های اصلی توزیع می شوند که بسیار بی کیفیت و نامرغوب هستند و با خرید آن پول و سرمایه شما از دست می رود و چه بسا آسیب های جدی به تجهیزات و صنایع وارد می کنند.

 

فروشگاه ها و تامین کنندگان معتبر برای خرید کربن فعال 

همانطور که می دانید یکی از بهترین کربن های اکتیو در بازار ایران مربوط به برند جاکوبی است برخی از فروشگاه های معتبر که کربن اکتیو جاکوبی اصلی را در بازار ایران ارائه کرده اند عبارتند از :

 • وارد کننده و شرکت کربن اکتیو جاکوبی ایران
 • شرکت و وارد کننده کربن فعال جهان آب
 • شرکت و وارد کننده زغال فعال مستر پمپ
 • شرکت و وارد کننده شرکت شهر پمپ
 • شرکت صنعت آب و پمپ ایران
 • شرکت و وارد کننده زغال فعال شرکت واترکو
 • تولید کننده کربن فعال ایرانی شرکت کربن اکتیو پارس

در ادامه هر کدام از این وارد کنندگان و شرکت ها را به صورت جداگانه بررسی کرده ایم.

 

 • کربن جاکوبی ایران (وب سایت jacobi-iran.com)

شرکت معتبر و وب سایت تخصصی کربن جاکوبی ایران به عنوان وارد کننده کربن اکتیو جاکوبی اصل سوئد توانسته بهترین کربن فعال جاکوبی را با تضمین اصل بودن برای مشتریان فراهم کند. توجه داشته باشید برند جاکوبی در چند کشور دنیا تامین می شود. اما بهترین نوع کربن جاکوبی مربوط به تولیدات کشور سوئد است. همچنین، کربن فعال جاکوبی در کشور چین نیز تولید می شود که تولیدات چین کمی ضعیف تر از سوئد می باشد و البته قیمت کربن اکتیو جاکوبی چین کمی کمتر از سوئد است.

 • جهان آب (وب سایت worldwater.ir)

یکی دیگر از شرکت های های معتبر که وارد کننده کربن فعال جاکوبی اصل سوئد است فروشگاه جهان آب است. این شرکت با ارائه کربن فعال جاکوبی سوئد و چین توانسته برای کاربردهای مختلف محصول داشته باشد. علاوه بر این، کربن اکتیو نوریت هلندی اصل با کیفیت بالا در این فروشگاه ارائه می شود. با توجه به تنوع محصولات این شرکت کربن اکتیو پارس ایرانی نیز برای مشتریانی که به دنبال کربن های فعال ایرانی هستند با گرید های مختلف در این فروشگاه قابل دسترسی است. برای مشاهده لیست قیمت کربن اکتیو جاکوبی، نوریت و برندهای دیگر در وب سایت جهان آب کلیک کنید.

 • مستر پمپ (وب سایت mr-pump.ir)

از شرکت های معتبر دیگر که وارد کننده کربن فعال جاکوبی سوئدی در ایران است شرکت مستر پمپ می باشد. این شرکت علاوه بر ارائه انواع پمپ ها و تجهیزات برای تصفیه آب، کربن فعال اصل جاکوبی را را ارائه می کند. همچنین کربن اکتیو ادلر اتریشی اصل، کربن اکتیو نوریت هلندی اصل در این فروشگاه ارائه می شود. برای مشاهده لیست قیمت کربن اکتیو نوریت، جاکوبی و برندهای معتبر دیگر در وب سایت مستر پمپ کلیک کنید.

 • شهر پمپ (وب سایت city-pump.ir)

یکی دیگر از شرکت های معتبر که وارد کننده کربن فعال برند نوریت و جاکوبی اصل است شهر پمپ می باشد. این فروشگاه علاوه بر فروش انواع پمپ در زمینه تجهیزات تصفیه آب از جمله کربن اکتیو فعالیت دارد. برای مشاهده لیست قیمت کربن اکتیو در وب سایت شهر پمپ کلیک کنید.

 • شرکت صنعت آب و پمپ ایران (وبسایت : electropumps.com)

شرکت صنعت آب و پمپ ایران که در زمینه فروش انواع دوزینگ پمپ، دستگاه تصفیه اب و تجهیزات مرتبط با صنایع تصفیه اب و فاضلاب از جمله کربن اکتیو فعالیت دارد. این شرکت انواع کربن اکتیو برند جاکوبی و ادلر اصل را به فروش می رساند.

 • شرکت واترکو (waterco.ir)

شرکت واترکو که منحصراً در زمینه تصفیه آب فعالیت دارد از جمله انواع دوزینگ پمپ، پمپ های آب، تجهیزات فاضلاب و مواد شیمیایی می باشد. این شرکت کربن اکتیو جاکوبی اصل با گرید های مختلف از جمله گرید خوراکی را برای مشتریان فراهم کرده است.

 • شرکت و تولید کننده کربن فعال ایرانی پارس (carbonpars.ir)

یکی از تولید کنندگان کربن فعال ایرانی کربن اکتیو پارس است. محصولات این شرکت با گرید خوراکی تهیه می شود و از نظر کیفیت خوب است. کربن اکتیو پارس بر پایه های مختلف پسته، هلو، زردآلو و … با جدول مشخصات فنی و استانداردهای کیفیت است. کربن اکتیو پارس می تواند برای کسانی که به دنبال کربن فعال خوب با قیمت مناسب هستند گزینه مناسبی باشد.

چرا باید کربن فعال از فروشگاه های معتبر بخریم؟

بعد از پاسخ به این سوال که کربن فعال از کجا بخریم! شاید این پرسش مطرح شود که چه لزومی دارد کربن فعال را از فروشگاه ها و تامین کنندگان معتبر  و تخصصی خریداری کنیم؟ خرید کربن فعال اصل از فروشگاه های معتبر اهمیت زیادی دارد. برخی از پارامترهایی که باید از منابع قابل اعتماد خرید کربن فعال را داشته باشید عبارتند از:

 • کیفیت محصول: در فروشگاه‌ های معتبر، معمولاً محصولات تحت کنترل کیفیت قرار می گیرند و این فروشگاه‌ها تلاش می‌کنند تا محصولات با کیفیت بالا و مطابق با استانداردها و مشخصات کامل ارائه دهند. علاوه بر این کیفیت بالای محصول باعث عدم آسیب به سیستم ها و تجهیزات در صنایع مختلف می شود.

با توجه به اینکه آلاینده ها در صنایع مختلف متنوع هستند و افراد با خرید کربن فعال به دنبال کنترل کامل بر این آلودگی ها می باشند تا محصول نهایی با کیفیت بالا تولید شود و یا از نشت آلودگی در فضا جلوگیری شود. اگر در انتخاب اولیه کربن دچار مشکل شوید و محصولی با کیفیت پایین انتخاب کنید این مساله می تواند روی تولیدات نهایی تاثیر بگذارد و کیفیت محصولات نهایی شما را پایین بیاورد. به همین دلیل مهم است که کربن فعال را از کجا بخریم ! خرید کربن فعال اصل از فروشگاه های معتبر و وارد کننده ها می تواند خیال شما را از بابت این مساله راحت کند.

 • اطلاعات صحیح: فروشگاه‌های معتبر معمولاً اطلاعات کامل با صحت و درستی معتبر در مورد محصولات خود ارائه می دهند. این اطلاعات می‌تواند شامل ویژگی‌ها، مشخصات فنی، راهنمای استفاده، و هر گونه اطلاعات مربوط به محصول باشد که می تواند به کاربران برای انتخاب و تصمیم گیری های مهم کمک زیادی کند.
 • ارتباط با تامین کنندگان معتبر: فروشگاه‌ها یا  تامین کنندگان معتبر معمولاً مستقیماً با تولید کنندگان قابل اعتماد در ارتباط  هستند. این امر به معنای این است که شما با انتخاب فروشگاه های معتبر از محصولاتی با کیفیت و استاندارد بهره‌مند می شوید.
 • پشتیبانی قدرتمند برای مشتری: فروشگاه‌های معتبر معمولاً دارای خدمات پشتیبانی قوی برای مشتریان هستند. این مساله بدان معناست که در صورتی که شما با هر گونه مشکل یا سوالی درباره محصول مواجه شوید، می‌توانید به راحتی با ارتباط با پشتیبانی این مشکلات را پیگیری کنید.

در کل، خرید از فروشگاه‌های معتبر به شما این اطمینان را می‌دهد که محصولاتی با کیفیت و مطابق با نیازهای خودتان دریافت خواهید کرد.

 

جدول بررسی خرید کربن فعال از فروشگاه های معتبر 

اطمینان از کیفیت بالای کربن اکتیو که منجر به بالا رفتن کیفیت در خروجی محصولات نهایی در صنایع می شود
فروشگاه‌های معتبر معمولاً اطلاعات کامل با صحت و درستی معتبر در مورد محصولات خود ارائه می دهند.
فروشگاه‌ها یا  تامین کنندگان معتبر معمولاً مستقیماً با تولید کنندگان قابل اعتماد در ارتباط  هستند.
فروشگاه‌های معتبر معمولاً دارای خدمات پشتیبانی قوی برای مشتریان هستند.

 

نتیجه گیری:

برای پاسخ به این سوال که کربن فعال از کجا بخریم ؟ باید موارد مختلفی را مورد بررسی قرار دهید. با توجه به اهمیت و انتخاب کربن اکتیو اصل به دلیل کیفیت بالا برای همه صنایع انتخاب فروشگاه و یا تامین کننده معتبر اهمیت زیادی دارد. زیرا مستقیماً می تواند بر روی تولیدات نهایی یا میزان آلایندگی ها در صنایع تاثیر داشته باشد. قبل از هر چیز باید دقت لازم را به پارامترهای مهم برای تشخیص بهترین کربن فعال داشته باشید. توجه به همه پارامترهای مهم از جمله میزان تخلخل، عدد یدی، اندازه، پایداری شیمیایی و مکانیکی به همراه تشخیص نیاز شما می تواند بهترین انتخاب کربن اکتیو را پیش روی شما بگذارد. اما در درجه بعدی انتخاب فروشگاه و یا تامین کنندگان معتبر است که بتوانند اصل بودن کربن فعال را تضمین کنند.

در غیر این صورت، حتی با وجود اظهار بهترین کربن فعال از طرف فروشنده ممکن است در دام تقلب بیفتید و محصولات بی کیفیت را خریداری کنید. خرید از تامین کنندگان اصلی این فرصت را به شما می دهد که هم هزینه کمتری پرداخت کنید (به دلیل حذف واسطه گری) و هم محصول اصل را خریداری کنید. برخی از فروشندگان معتبر کربن فعال معرفی شده اند که شما با مراجعه به وب سایت هر کدام می توانید متناسب با نیاز خود کربن فعال اصل بخرید.

اضافه کردن یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

در حال بارگیری کپچا ...