نحوه استفاده زغال اکتیو در آکواریوم

نحوه استفاده زغال اکتیو در آکواریوم

نحوه استفاده زغال اکتیو در آکواریوم چگونه است؟ زغال اکتیو برای آکواریوم چه نقشی دارد؟ بسیاری از افرادی که آکواریوم دارند و به نوعی می خواهند محیط آکواریوم خود را تمیز و عاری از هر گونه میکروب نگه دارند با این پرسش ها روبرو می شوند. کربن فعال در صنعت آکواریوم به دلیل سادگی و سهولت استفاده یکی از پرفروش ترین مواد فیلتر کننده می باشد. با توجه به اینکه راهکارهای جدید نو ظهور برای فیلتر آکواریوم خلق شده اند اما بسیاری از افراد ترجیح می دهند برای آکواریوم های خود از کربن فعال استفاده کنند زیرا این روش را ایده آل برای استفاده مداوم در آکواریوم های آب شور و شیرین می دانند.

نحوه استفاده از زغال فعال برای آکواریوم

کربن فعال یا زغال فعال آکواریوم که در شکل های مختلف (گرانولی، پودری، میله ای) موجود است به دلیل تخلخل و منافذ زیاد و به عنوان ماده جاذب برای آکواریوم می تواند آلاینده ها، بوی بد آب و رشد جلبک ها را به حداقل برساند. نحوه استفاده از زغال اکتیو در آکواریوم آب شور و شیرین یا به صورت فیلتر زغال فعال است یا به صورت پد فیلتر مصنوعی است. برخی از روش های دیگر هم رایج هستند که در ادامه بررسی می کنیم.

 • استفاده از زغال فعال به صورت پد فیلتر مصنوعی در آکواریوم

یکی دیگر از اشکال کربن فعال برای استفاده در آکواریوم پدهای کربن فعال پودری است که می تواند به عنوان یک فیلتر مکانیکی برای جذب آلاینده ها عمل کنند. پدهای فیلتر مصنوعی که با تزریق زغال فعال ساخته شده اند به عنوان یک جسم مسطح و صاف در آکواریوم قابل استفاده هستند و می توانند رنگ آب را شفاف کرده و بوی بد آکواریوم را حذف کنند.

 • استفاده از زغال فعال به صورت گرانولی یا میله ای

استفاده از کربن فعال به صورت گرانولی یا میله ای بیشتر برای تصفیه آب است. کربن فعال گرانولی توانایی جذب آلاینده ها آلی و مواد شیمیایی را دارد و می تواند بوی بد و کلر را از آب حذف کند. عمدتاً از کربن فعال گرانولی برای تصفیه آب استفاده می کنند. اما نحوه استفاده بدین شکل است که ابتدا یک کیسه رسانه ای نازک تهیه کرده و در یک ظرف دیگر مقداری از آب آکواریوم و نه آب لوله کشی می ریزیم. دلیل این است که آب لوله کشی دارای کلر است و کلر می تواند به سرعت جذب کربن شود. به همین دلیل باید از همان آب آکواریوم استفاده کنیم و در ظرفی جداگانه بریزیم. در مرحله بعدی لازم است کربن فعال را در کیسه قرار دهیم و به منظور حذف گرد و غبار اولیه کربن فعال آن را در ظرف بچرخانیم. باید جریان آب از آن عبور کند تا زمانیکه احساس کنید دیگر گرد و غباری باقی نمانده است. میزان کربن فعال و کیسه مورد استفاده بستگی به عمق آب و محل قرار دادن آن دارد. در برخی از آکواریوم ها مخزنی وجود دارد که می توانید کیسه کربن فعال را در آنجا قرار دهید. البته باید به سطح و عمق آکواریوم حتماً دقت داشته باشید. این مورد بیشتر برای آکواریوم های کوچک و با عمق کم پیشنهاد می شود. بعد از این مرحله ممکن است با حباب های ریز و اضافی در آب روبرو شوید که مشکلی ایجاد نمی کند.

 • استفاده از فیلتر های کربن برای آکواریوم

برخی از فیلترهای تصفیه زغال فعال برای آکواریوم ساخته شده اند که با استفاده از انها به راحتی می توانید آب تمیز و بدون بو داشته باشید. آنها به صورت آماده در بازار وجود دارند و کافی هر چند وقت یکبار برای تعویض فیلتر های آکواریوم اقدام کنید. فیلتر کربن بیشتر برای سیستم‌های فیلتراسیون آب آکواریوماستفاده می شود. این نوع از فیلتراسیون برای آکواریوم های صنعتی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه ساخت زغال اکتیو اکواریوم

شاید شما به فکر ساخت زغال اکتیو اکواریوم افتاده باشید و بخواهید این ماده را خودتان تهیه کنید. برای تهیه زغال فعال آکواریوم لازم است زغال چوب یا زغال نارگیل، پوست پسته و آجیل ، کربن فعال از هسته زردآلو ، هسته آلو استفاده شود. ماده مهم دیگر کلرید کلسیم یا آبلیمو است. ابتدا باید زغال چوب یا پوست نارگیل را خرد کرده و آن را پودر کنید. بعد پودر بدست آمده را الک کرده و خشک کنید. بعد از این مرحله لازم است آبلیمو یا کلرید کلسیم را با غلظت 1 به 3 اصضافه کنید. (1 قسمت آبلیمو و 3 قسمت آب) این محلول را به پودر اضافه کرده تا شکل خمیری ایجاد شود. سپس آن را در یک ظرف درب بسته قرار داده و یک شبانه روز بگذارید بماند. سپس در مرحله بعدی باید آن را بین 2 تا 3 ساعت حرارت دهید تا کامل خشک شود. زغال فعال شما اکنون آماده است! اما اگر شما بخواهید از زغال فعال آماده استفاده کنید بهتر است بدانید زغال فعال از کجا بخریم؟ زیرا کیفیت زغال فعال در هر فروشگاهی متفاوت است.

هزینه زغال فعال آکواریوم

به عنوان مثال زغال فعال جاکوبی یکی از بهترین کربن های فعال برای انواع کاربردها است. شما می توانید کربن فعال جاکوبی اصل را از همین وب سایت تهیه کنید. برای اطلاع از لیست قیمت کربن اکتیو جاکوبی اصل می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مزایای استفاده زغال اکتیو در آکواریوم اب شور و شیرین

مزایای کربن فعال برای آکواریوم اب شور و شیرین عبارتند از :

 • بهبود کیفیت و شفافیت آب

کربن فعال باعث می شود آکواریوم کیفیت آب بهتر با شفافیت بالاتر داشته باشد. یکی از جذابیت های آکواریوم شفافیت و وضوح آب آن است که می تواند فضای و منظره آکواریوم را لذت بخش کند.

 • کاهش بو نامطبوع

با کثیف شدن آب و به مرور زمان بوی نامطبوعی از آکواریوم به اطارف منتشر می شود. کربن فعال به دلیل جاذب بالا می تواند با کاهش فنل ها بوی بد را حذف کند.

 • رشد محدود جلبک

به صورت معمول رشد جلبک ها با جذب مواد مغذی اضافی در آب افزایش می یابد. کربن فعال یک جاذب ترکیبات آلی است که می تواند با کاهش این مواد مغذی در آب مانع از رشد جلبک ها شود.

 • کاهش آلاینده ها

کربن فعال در آکواریوم قادر است محلول های شیمیایی مانند کلر و کلرامین را حذف کند.

 

معایب استفاده کربن فعال در آکواریوم

توجه داشته باشید استفاده از کربن فعال در اکواریوم می تواند معایبی هم داشته باشد که عبارتند از:

 • استفاده از کربن فعال به عنوان فیلتراسیون آکواریوم می تواند چرخه بیولوژیکی طبیعی را تحت تاثیر قرار دهند. به صورت طبیعی برخی از باکتری ها، مفید در کربن نگهداری می شوند و می توانند برای کاهش سطح آمونیاک و نیترات مورد استفاده قرار بگیرند. با تعویض کربن فعال این چرخه طبیعی از بین می رود و دوباره مدتی زمان می برد تا چنین چرخه ای شکل بگیرد که همین مساله می تواند باعث افزایش سطح آمونیاک و نیترات در آب شود. اگر سطح آمونیاک و نیترات در آب زیاد و قابل توجه باشد می تواند حیات موجودات آبزی را به خطر بیندازد.
 • جذب داروهای مرتبط با ماهی ها که می تواند حیات آنها را به خطر بیندازد. کربن فعال فارغ از اینکه ماده چه چیزی است آن را جذب می کند و قابلیت انتخاب وجود ندارد. از این رو، اگر نیازمند اضافه کردن دارو به اب برای ماهیان و آبزیان هستید باید موقتاً کربن فعال را از سیستم اکواریوم حذف کنید.
 • طول عمر کوتاه یکی از پارامترهای مهم است. اغلب کربن های فعال آکواریوم طی یک یا دو هفته دوام می آورند و بعد از ان باید تعویض شوند. دوام زغال فعال اکواریوم به فاکتورهای زیادی وابسته است از جمله میزان مواد آلی محلول در آب، راندمان فیلتراسیو، میزان کربن فعال استفاده شده در سیستم و … که می تواند هزینه های شما را افزایش دهد.

سوالات متداول کربن فعال در آکواریوم

 • آیا کربن فعال باعث آسیب ماهیان می شود؟

در برخی مواقع کربن فعال پودری را در آبشش ماهی ها پیدا کرده اند که نشان می دهد باید به درستی از این ماده استفاده کرد. بهتر است کربن فعال را در کیسه های نازک فیلتر قرار دهید و بهترین راهکار استفاده از کربن فعال گرانولی است  که گرد و غبار کمتری دارد. دقت داشته باشید حتماً قبل از استفاده کربن فعال در آکواریوم باید آن را جداگانه در محفظه ای بشویید تا گرد و غبار آن خارج شوند.

 •  کربن فعال در کدام آکواریوم مناسب است؟

نحوه استفاده زغال اکتیو در آکواریوم ها و حوضچه ها از جمله آب سرد، گرمسیری و دریایی یکسان است و برای همه این محیط ها مناسب می باشد.

 • آیا کربن فعال باکتری های مفید را از بین می برند؟

باکتری های مفید به مرور زمان در کربن فعال جمع می شوند که بسیار مفید هستند و می توانند باعث کاهش سطح آمونیاک و نیترات شوند. با تعویض کیسه فیلتر کربنی بخشی از فیلتراسیون بیولوژیکی از بین می رود و احتمال آمونیاک و نیترات افزایش می یابد.

 • آیا کربن آکواریوم قابل احیا است؟

توجه داشته باشید برندهای مختلف از دماهای متفاوت برای شارژ کربن استفاده می‌کنند که می‌تواند عمر بیشتری برای کربن ایجاد کند. اما معمولا دوام کربن فعال آکواریوم بین 2 تا 4 هفته طول می کشد. البته هر چه آب آکواریوم شما کثیف تر باشد، کربن فعال شما کوتاه تر خواهد بود.

 • چه مدت می توان از کربن فعال استفاده کرد؟

به صورت معمول نحوه استفاده زغال اکتیو در آکواریوم حدود شش ماه دوام می آورد و باید هر سال یک بار تعویض شود. التبته بسته به کیفیت آب، کیفیت کربن و مواد شیمیایی مورد استفاده می تواند این زمان متغیر باشد.

اضافه کردن یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

در حال بارگیری کپچا ...