آیا زغال فعال همان زغال معمولی است؟

آیا زغال فعال همان زغال معمولی است؟

آیا زغال فعال همان زغال معمولی است؟ زغال فعال نوعی زغال از چوب، بامبو، پوست نارگیل، پوست گردو، پوست پسته و دیگر پسماند مواد زیستی است که در دمای بالا سوخته می شود و بر اساس فرایندهای فیزیکی یا شیمیایی فعال می شوند. این در حالی است که زغال معمولی نوعی زغال به رنگ سیاه است که از زغال سنگ، ذغال سنگ نارس، خمیر چوب، نفت و پوسته نارگیل بدست می آید.

5 تفاوت مهم زغال فعال با زغال معمولی

اگر بخواهیم کربن فعال را با کربن معمولی مقایسه کنیم به صورت کلی این دو ماده در 5 مورد تفاوت اساسی دارند.

 • تفاوت در نوع ساختار و میزان ظرفیت جذب و سطح
 • تفاوت در درجه خلوص
 • تفاوت در کاربردهای مختلف
 • تفاوت در نحوه ساخت
 • تفاوت در قیمت گذاری

تفاوت در نوع ساختار و میزان ظرفیت جذب و سطح

برخی تصور می کنند زغال فعال همان زغال معمولی است این در حالی است که زغال فعال دارای ساختاری متفاوت از زغال معمولی است. در واقع هر دو نوع زغال یک ماده جاذب هستند. اما ساختار کربن فعال به گونه ای است که با استفاده از تکنولوژی بالا و بر اساس فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی نسبت به حجمشان سطح بالایی دارند. این سطح بیشتر اجازه می دهد ماده تا جای ممکن جذب کربن فعال شود. این در حالی است که نسبت سطح به حجم کربن معمولی کمتر از زغال فعال است. زیرا کربن سیاه معمولی از احتراق ناقص فرآورده های نفتی سنگین بدست می آید و فرایندهای خاصی روی آن انجام نمی شود.

تفاوت در درجه خلوص

درجه خلوص کربن سیاه و محتوای آن وابسته به شرایط احتراق کربن در طول آماده سازی آن است. به طور معمول، کربن سیاه حاوی بیش از 90٪ کربن است، به این معنی که عمدتا از عناصر کربنی تشکیل شده است. با این حال، برخی از انواع خاص کربن سیاه ممکن است حاوی مقادیر کمی ناخالصی مانند اکسیژن، هیدروژن و نیتروژن باشند. در بین انواع کربن سیاه، قیر یکی از خالص ترین آنها است. اما باید در نظر گرفت که درجه خلوص تنها معیار برای ارزیابی کیفیت کربن سیاه نیست. عواملی مانند شکل ذرات، سطح ویژه و ساختار آن هم مهم است. این در حالی است که کربن فعال، مانند هر نوع کربن دیگری، ممکن است حاوی برخی از عناصر خارجی برای اتم کربن باشند. برخی از این عناصر می توانند مواد آلی یا آلاینده های طبیعی باشند که به عنوان مواد معدنی در همه گیاهان وجود دارند. از این رو درجه خلوص کربن فعال بر اساس منشا تامین آن می تواند متغیر باشد.

تفاوت در کاربردهای مختلف

یکی از تفاوت های اصلی کربن با کربن فعال نوع کاربردهای آن است. با توجه به اینکه کربن سیاه دارای سطح و ظرفیت جذب بالایی است و در عین حال پایداری شیمیایی کمتری دارد. بیشتر برای احتراق و کاربردهایی مانند پرکننده، رنگ و عامل تقویت کننده در صنایع لاستیک، پلاستیک، جوهر، پوشش و سایر صنایع استفاده می شود. اما کربن فعال به دلیل پایداری شیمیایی بهتر و داشتن سطح جذب بالاتر اغلب برای کاربردهای کاتالیزوری قوی‌، تصفیه انواع آلاینده های آلی و معدنی در فاز مایعات و گاز، تصفیه آب، حذف بو و رنگ، زغال اکتیو برای تصفیه عرق گیاهان – الکل و بوی بد ، تصفیه فاضلاب و پساب کارخانجات مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای تصفیه هوا و حذف الاینده های گازی نیز استفاده می شود.

تفاوت در نحوه ساخت

نحوه ساخت کربن فعال با کربن سیاه معمولی متفاوت است. کربن سیاه نوعی ماده سیاه و ریز دانه است که از عنصر کربن ساخته شده است. اغلب از سوختن یا پیرولیز کردن موادی مانند نفت، گاز طبیعی یا زغال سنگ تولید می شود. کربن سیاه به دلیل خواص ظرفیت جذب و میزان سطح بالا در کاربردهای صنعتی مانند رنگ و تقویت کننده در صنایع لاستیک، پلاستیک، جوهر و … استفاده می شود. این در حالی است که کربن فعال بیشتر از چوب، پوسته نارگیل، زغال سنگ و مواد زیست توده تهیه می شود و برای تهیه آن باید فراوری های شیمیایی و فیزیکی با حرارت بالا اتفاق بیفتد. در چنین شرایطی کربن فعال دارای ساختار متخلخل با فعالیت سطحی زیادی است.

تفاوت در قیمت گذاری

یکی از تفاوت های دیگر کربن فعال با کربن معمولی نحوه قیمت گذاری آن است. کربن معمولی به دلیل ساختار و کاربرد کمتر معمولاً ارزان تر است. این در حالی است که کربن فعال به دلیل هزینه های بالاتر برای فراوری و سوختن قیمت گرانتری دارند. این قیمت گذاری بر اساس درجه خلوص کربن و میزان کاربرد آن می تواند متغیر باشد. اگر شما به دنبال خرید کربن فعال با کیفیت هستید و نمی دانید آن را از کجا باید تهیه کنید. توصیه می کنم مقاله زغال فعال از کجا بخریم؟ را مطالعه کنید.

آیا زغال فعال همان زغال معمولی است؟

با توجه به نکات ذکر شده زغال فعال با زغال معمولی متفاوت است. جدول مشخصات زیر این تفاوت را به صورت کلی مشخص کرده است.

تفاوت کربن فعال و کربن

سوالات متداول شما

 • آیا فیلتر کربن با فیلتر کربن فعال متفاوت است؟

فیلتر های کربن معمولی کیفیت نامطلوب تری نسبت به فیلتر های کربن فعال دارند. زیرا حاوی کربن کمتری نسبت به فیلترهای کربن فعال هستند و فیلتر های کربن فعال خالص تر می باشند. به همین دلیل گزینه مناسب تری برای حذف ناخالصی های آب هستند.  با این حال فیلترهای کربن سیاه هم هنوز هم می توانند به طور موثر سطوح برخی از آلاینده ها را در آب کاهش دهند. اما فیلترهای کربن فعال معمولاً کیفیت بهتری دارند و بیشتر ترجیح داده می شوند.

 • تفاوت بین کربن فعال و کربن معمولی چیست؟

کربن یا زغال چوب ماده ای است که از حرارت دادن چوب در غیاب اکسیژن تهیه می شود. اما کربن فعال ساخته دست انسان است و در حضور اکسیژن تهیه می شود. همچنین، زغال چوب فعال دارای ساختاری بسیار متخلخل و جاذب است که برای طیف گسترده ای از کاربردها، از جمله اصلاح محیط زیست، درمان های پزشکی، و تصفیه آب و هوا استفاده می شود.

 • آیا گرافیت با کربن فعال متفاوت است؟

در اصل کربن فعال شکل پیچیده و خامی از گرافیت است که ساختاری بسیار متخلخلی دارد. این خاصیت باعث جذب مواد به ساختار کربن فعال می شود و برای کاربردهایی مانند تصفیه زباله و ذخیره انرژی استفاده می شود.

 • کربن فعال چه چیزی را نمی تواند حذف کند؟

کربن های فعال آلاینده هایی میکروبی (مانند باکتری ها و ویروس ها)، کلسیم و منیزیم (مواد معدنی آب سخت)، فلوراید، نیترات و بسیاری از ترکیبات دیگر را حذف نمی کنند.

 • کربن فعال چقدر دوام می آورد؟

کربن های فعال اغلب بین 3 تا 6 ماه دوام می آورند. البته این میزان مدت به موارد مختلفی وابسته است از جمله نوع آلاینده ها، غلظت آنها، رطوبت محیط و دفعات استفاده اما به صورت معمول عمر کربن های فعال همین قدر است.

 • آیا کربن فعال قادر به حذف باکتری ها هست؟

کربن فعال می تواند به طور موثر ترکیبات آلی، کلر و رادون محلول را حذف کند. اما فیلترهای کربن قادر به حذف باکتری ، کلسیم و منیزیم (آب سخت)، فلوراید، نیترات، کلرید و بسیاری دیگر از مواد شیمیایی معدنی نیستند. توجه داشته باشید برای حذف فلزات سنگین باید از نوع بسیار خاص کربن فعال استفاده کرد.

اضافه کردن یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

در حال بارگیری کپچا ...