کاربرد کربن اکتیو در تولید نوشیدنی و خوراکی
کاربرد کربن اکتیو در تولید نوشیدنی و خوراکی

کاربرد کربن اکتیو در تولید نوشیدنی و خوراکی

کاربرد کربن فعال خوراکی برای غذا و نوشیدنی

صنعت تولید مواد غذایی و آشامیدنی، یکی از سختگیرانه ترین صنایع است. بسیار مهم است که بهداشت عمومی اولویت اصلی تولید کننده باشد و هرگونه ناخالصی یا آلودگی بالقوه خطرناک ، حذف شود. استفاده از کربن فعال نه تنها برای از بین بردن آلاینده های سمی ، بلکه برای تغییر طعم ، رنگ و بو نیز یک گزینه عالی است. محصولات کربن فعال جاکوبی همچنین به طور گسترده ای برای تصفیه آب توسط تولیدکنندگان نوشیدنی که از آنها می توانند از خالص ترین آب در فرآیندهای خود استفاده کنند ، استفاده می شود.

آیا به خرید کربن برای تولید غذا و نوشیدنی علاقه دارید؟ جهت مشاوره با یکی از کارشناسان ما تماس بگیرید.

خلاصه

 • رنگ ، طعم و بوهای ناخواسته را از بین می برد
 • آلودگی های سمی را از بین می برد
 • آب را برای تولید نوشیدنی به بالاترین سطح تصفیه می کند
 • راه حل قابل اعتماد و اقتصادی
 • به اطمینان از مطابقت با مقررات و استانداردهای صنعت غذا کمک می کند.

یکی از اهداف کلیدی برای شرکت های مواد غذایی حفظ  ایمنی  و کیفیت محصول به صورت مستمر است. باید با طعم ها و رنگ های ناخواسته برخورد کرد و ناخالصی های آنها  به طور موثر حذف شوند. همانطور که می دانید در صنایع غذایی و نوشیدنی باید مسائل ایمنی و بهداشت عمومی در راس دستور کار قرار داشته باشد.

محلول های تصفیه Jacobi Services برای موارد زیر استفاده می شود:

 • جریان های مایع را غیر معدنی کنید
 • ثبات رنگ را بهبود بخشید
 • راندمان کریستالیزاسیون را افزایش دهید
 • باعث کاهش بو می شوند
 • رنگ را حذف می کنند
 • حذف ترکیبات سمی مانند هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای (PAH). دیوکسین های روغن ماهی و گیاهی

Jacobi Services  محصولات جاکوبی با ارائه بسته‌های سفارشی‌سازی شده به منظور کاربرد در هر صنعت و بخش خاص با در دسترس بودن فوری به راحتی می توانند با تمام این چالش‌های تصفیه مواجه شود. علاوه بر این، مجموعه‌ای از محصولات جاکوبی با جذب سطح بالا  دارای خواصی هستند که می توانند عملکرد را به حداکثر برسانند و هزینه‌ها نیز به صورت قابل توجهی کاهش دهند.

مزایای استفاده از کربن فعال خوراکی برای غذا و نوشیدنی گرانولی نسبت به پودری

استفاده از کربن فعال گرانولی در مقایسه با کربن فعال پودری مزایای متعددی را به همراه دارد، از جمله:

 • کاهش مصرف کربن فعال (مصرف GAC معمولا 30 درصد کمتر از مصرف PAC است) بارگیری کربن فعال گرانولی (GAC) در مقایسه با استفاده از کربن فعال پودری (PAC) بیشتر و راحت تر است.
 • مصرف کربن فعال دانه ای (GAC) با نوسانات فرآیند بهتر برخورد می کنند
 • تلفات کمتر محصول (روغن نباتی):مصرف کربن کمتر به معنای حجم کمتر منافذ است و محصول نهای یا باقیمانده از سیستم “از بین می رود”. (حفظ خواص روغن)
 • پایداری:مصرف کمتر کربن فعال دانه ای (GAC) منجر به انتشار کمتر CO2 در طول تولید جاذب در مقایسه با کربن فعال پودری (PAC) می شود.
 • هزینه های جابجایی کمتر
 • هزینه های نگهداری کمتر
 • خطر کمتر اشتعال کربن مصرف شده

کاربردهای کربن فعال خوراکی جاکوبی در صنایع غذا و نوشیدنی

 

 

کربن فعال خوراکی جاکوبی برای تصفیه روغن خوراکی

1- روغن خوراکی:

کربن فعال معمولاً در تصفیه روغن خوراکی برای هر دو مورد استفاده می شود:

 • اصلاح رنگ
 • حذف آلاینده‌های سمی (PAH – هیدروکربن‌های معطر چند حلقه‌ای، دیوکسین‌ها و PCB – پلی‌کلره بی‌فنی)

کربن فعال به طور گسترده ای در تصفیه روغن های خوراکی از انواع مواد خام از جمله منابع نخل، زیتون، نارگیل و کلزا استفاده می شود. این می تواند به طور موثر رنگ ها را تغییر دهد و سمومی را که به طور طبیعی وجود دارند یا به عنوان بخشی از فرآیند استخراج یا تصفیه وجود دارند، حذف می کند. یکی از نگرانی‌های خاص گروهی از آلاینده‌ها به نام هیدروکربن‌های معطر چند حلقه‌ای (یا PAH)، با توجه به ترکیب بنزو[a] پیرن (B[a]P) است.

 

محصول جاکوبی برای روغن خوراکی ColorSorb
طیف گسترده ای از محصولات کربن فعال که به طور خاص برای تصفیه مواد غذایی، مایعات شیمیایی و دارویی، با اصلاح یا حذف رنگ، طعم، دو محصول ناخواسته یا بد بو طراحی شده اند. محصولات سری Color XFP ما، به شکل پودر، بیشتر در این زمینه استفاده می شوند.

 

کربن فعال خوراکی جاکوبی برای نوشیدنی

 

2-بطری سازی و نوشابه های گازدار:

برای اطمینان از اینکه کیفیت آب مطابق با نیازهای صنعت نوشیدنی و استانداردهای غذایی است، آب مورد استفاده برای تولید آبجو، آب بطری و نوشابه‌ها معمولاً با کربن فعال تصفیه می‌شود. محصولات کربن جاکوبی می توانند آلاینده های مختلف، ترکیبات ناخواسته، طعم ها و بوها را حذف کنند. کربن‌های فعال Jacobi از طیف AquaSorb و Colorsorb حذف مؤثر موارد زیر را تضمین می‌کنند:

 • کلر
 • THM (تری هالومتان ها)
 • آلاینده های آلی
 • کلرامین
 • طعم و بو
 • ترکیبات نامطلوب (مانند آفت کش ها)

دو شکل پودری و دانه‌بندی شده به تولیدکنندگان نوشیدنی ارائه می شود و شما می‌توانید با توجه به فرآیندهای خاص خودتان بهترین گزینه را انتخاب کنید.

محصول جاکوبی برای آب معدنی و نوشابه های گازدار ColorSorb و AquaSorb

 • ColorSorb:

طیف گسترده ای از محصولات کربن فعال که به طور خاص برای تصفیه مواد غذایی، مایعات شیمیایی و دارویی، با اصلاح یا حذف رنگ، طعم، دو محصول ناخواسته یا بد بو طراحی شده اند.

 • AquaSorb:

محصول تخصصی کربن فعال که برای طیف وسیعی از وظایف تصفیه آب طراحی شده است. محصولات این محدوده با استانداردهای بین المللی از جمله NSF، EN و AWWA مطابقت دارند. علاوه بر این، آنها همچنین الزامات کدکس مواد شیمیایی غذایی را برآورده می کنند. این امر استاندارد بالایی از عملکرد را در کاربردهای آب آشامیدنی، فرآیندی و فاضلاب تضمین می کند.

 

کربن فعال خوراکی جاکوبی برای آب میوه

 

3- کربن فعال خوراکی برای آب میوه

کربن فعال اغلب در تولید آب میوه غلیظ مورد استفاده قرار می گیرد. به منظور حذف پاتولین که یک ترکیب آلی بسیار تنظیم شده که اغلب در سیب و سایر میوه ها یافت می شود. همچنین می توان از آن برای اصلاح رنگ و حذف بو استفاده کرد. در تولید آب میوه غلیظ، کربن فعال به عنوان یک رسانه مفید برای:

 • رنگ زدایی رنگ های روشن و تیره
 • بو زدایی/ حذف پاتولین
 • حذف محصولات جانبی ناخواسته مانند HMF (هیدروکسی متیل فورفورال)
 • تنظیم رنگ
 • برای کنسانتره آب سیب/انگور می توانیم پاتولین را حذف کنیم و در نهایت حتی آفت کش ها را هم از بین ببریم.

محصول جاکوبی برای آب میوه  Colorsorb HP , Colorsorb CP

طیف گسترده ای از محصولات کربن فعال که به طور خاص برای تصفیه مواد غذایی، مایعات شیمیایی و دارویی، با اصلاح یا حذف رنگ، طعم، محصولات جانبی ناخواسته یا بوی بد طراحی شده اند. برای رفع مشکلات در تولید آب میوه، سری Colorsorb HP و  Colorsorb CP به صورت پودری پیشنهاد می شود.

 

کربن فعال خوراکی جاکوبی برای شیرین کننده ها

 

4- کربن فعال خوراکی برای شیرین کننده ها

Jacobi چندین محصول کربن فعال خوراکی ارائه می دهد که در حذف محصولات جانبی ناخواسته از شیرین کننده های مختلف موثر هستند. همچنین این محصولات می توانند برای اهداف رنگ‌زدایی نیز استفاده شوند.

کربن‌های فعال ما می‌توانند محصولات جانبی و رنگ‌های ناخواسته را از شیرین‌کننده‌های مختلف حذف کنند، از جمله:

 • نیشکر
 • گلوکز
 • شربت های فروکتوز

محصول جاکوبی برای شیرین کننده ها Colorsorb G , Colorsorb HP , Colorsorb H100,Colorsorb H600

طیف گسترده ای از محصولات کربن فعال که به طور خاص برای تصفیه مواد غذایی، مایعات شیمیایی و دارویی، با اصلاح یا حذف رنگ، طعم، دو محصول ناخواسته یا بد بو طراحی شده اند. ما معمولاً سری Colorsorb HP، سری G و سری H600/H100 را به صورت پودر، دانه بندی و BAK به صنعت شیرین کننده عرضه می کنیم.

 

کربن فعال خوراکی جاکوبی برای اسید سیتریک

 

5- کربن فعال خوراکی برای اسید سیتریک

Jacobi محصولات کربنی مختلفی را برای تصفیه اسید سیتریک و حذف ترکیبات رنگی ناخواسته ارائه می دهد. استفاده از کربن فعال خوراکی می تواند به تولیدکنندگان اسید سیتریک کمک کند تا استانداردهای کیفیت بالای مواد غذایی و مقررات صنعتی خود را رعایت کنند. اسید سیتریک عمدتاً از طریق فرآیندهای تخمیر ملاس از چغندر یا نیشکر به عنوان ماده خام تولید می شود و از Aspergillus niger به عنوان قالب ترجیحی استفاده می شود. پس از تخمیر، اسید سیتریک با رسوب با استفاده از آهک یا کربنات کلسیم و فیلتراسیون از آبگوشت جدا می شود. سیترات کلسیم شسته شده و سپس با اسید سوفلوریک حل می شود تا اسید سیتریک خام تشکیل شود، در حالی که کلسیم به صورت CaSO4 (گچ) رسوب می کند و فیلتر می شود. در نهایت، اسید سیتریک خام برای مطابقت با استانداردهای کیفیت مواد غذایی، رنگ‌آمیزی و غیر معدنی می‌شود.

محصول کربن فعال جاکوبی برای اسید سیتریک  Colorsorb H100

طیف گسترده ای از محصولات کربن فعال که به طور خاص برای تصفیه مواد غذایی، مایعات شیمیایی و دارویی، با اصلاح یا حذف رنگ، طعم، دو محصول ناخواسته یا بد بو طراحی شده اند.  محصولات کربن فعال خوراکی جاکوبی از سری Colorsorb H100  به دو شکل پودری و دانه‌ای به تولیدکنندگان اسید سیتریک عرضه می شود.

 

کربن فعال خوراکی جاکوبی برای اسید لاکتیک، ژلاتین، مونو سدیم گلوتامات

 

6- اسید لاکتیک، ژلاتین، مونو سدیم گلوتامات (MSG)

کربن‌های فعال معمولاً در تولید ژلاتین غلیظ‌کننده و نگهدارنده‌های اسید لاکتیک و مونو سدیم گلوتامات (همچنین به طور گسترده به عنوان MSG شناخته می‌شوند) استفاده می‌شود. Jacobi محصولات کربن فعال با کیفیت بالا را به صورت دانه ای و پودری برای رنگ زدایی، بوزدایی و حذف مواد آلی عرضه می کند. هر دو MSG و اسید لاکتیک مواد نگهدارنده ای هستند که از طریق فرآیند تخمیر تولید می شوند. این فرآیند می‌تواند کیسه‌ای از مولکول‌ها را پشت سر بگذارد که باید حذف شوند. کربن فعال یک محصول موثر برای مقابله با این مشکل است. کربن فعال خوراکی Jacobi محصولات کربنی با کیفیت بالا را به منظور بهبود اسید لاکتیک و MSG عرضه می‌کند که عمدتاً برای رنگ‌زدایی و حذف ارگانیک استفاده می‌شوند.

محصول کربن فعال جاکوبی برای اسید لاکتیک، ژلاتین، مونو سدیم گلوتامات 

طیف گسترده ای از محصولات کربن فعال که به طور خاص برای تصفیه مواد غذایی، مایعات شیمیایی و دارویی، با اصلاح یا حذف رنگ، طعم، دو محصول ناخواسته یا بد بو طراحی شده اند. انواع کربن‌های فعال از سری ColorSorb عبارتند از: ColorSorb HP90، HP90N/HP120 و G9 به صورت پودر و ColorSorb™ H620/H630 به صورت گرانولی می توانند برای این مساله موثر باشند.

 

کربن فعال خوراکی برای رنگ های خوراکی

 

7- افزودنی های رنگ

کربن فعال به عنوان یک رنگ افزودنی طبیعی ایده آل برای رنگدانه استفاده می شود که در ساخت شیرینی (به ویژه شیرین بیان) پنیر و لوازم آرایشی استفاده می شود. Jacobi کربن های ColorSorb SP-E153 و ColorSorb E153-Pharma ما را در اختیار تولیدکنندگان مواد غذایی و لوازم آرایشی قرار می دهد که به یک رنگ دهنده نیاز دارند. اینها درجات خلوص افزایش یافته هستند که در صورت استفاده به عنوان افزودنی خوراکی رنگدانه سیاه E153 برای مصرف کاملاً مناسب هستند.  این محصولات به صورت پودری عرضه می شوند.

 

کربن فعال برای گلیسیرین

 

8- گلیسیرین

کربن فعال نیازهای متعددی را برای تصفیه گلیسیرین برآورده می‌کند، از جمله تثبیت و کنترل پیری محصول نهایی، و حذف رنگ‌ها و محصولات جانبی ناخواسته را حذف می کنند. برای کاربردهای مرتبط با گلیسیرین، جاکوبی محصولاتی از سری ColorSorb™ خود، از جمله H600، سری C و سری G را به شکل پودری و گرانولی توصیه می کند.

 

کربن فعال خوراکی برای شراب و سرکه

 

9- شراب و سرکه

محصولات کربن فعال در صنایع تولید شراب و سرکه برای تغییر رنگ، حذف بوهای ناخواسته و حذف آلاینده ها استفاده می شود. کربن‌های فعال ما راه‌حل‌های مؤثری هستند که به تولیدکنندگان کمک می‌کنند تا از رعایت مقررات سختگیرانه صنعت اطمینان حاصل کنند. در تولید شراب و سرکه، محصولات کربن فعال برای حذف آلاینده‌های مختلف ناخواسته و کنترل رنگ، طعم و بو مورد نیاز هستند. نگرانی در مورد آلاینده ها، از جمله آفت کش ها، در حال افزایش است و کربن جاکوبی می تواند آنها را حذف کند. کربن های پودری با ساختار میکرو متخلخل برای حذف هر دو آلاینده و ترکیباتی که بو و بوهای نامطبوع ایجاد می کنند، از جمله ایزوپروپیل متوکسی پیرازین استفاده می شود. کربن های پودری با ساختار درشت متخلخل برای حذف ترکیبات رنگی ناخواسته مانند تانن ها و آنتوسیانین ها مورد نیاز هستند.

محصول کربن فعال جاکوبی برای شراب و سرکه

طیف گسترده ای از محصولات کربن فعال که به طور خاص برای تصفیه مواد غذایی، مایعات شیمیایی و دارویی، با اصلاح یا حذف رنگ، طعم، دو محصول ناخواسته یا بد بو طراحی شده اند. Jacobi چندین درجه پودر کربن فعال را ارائه می دهد، از جمله Colorsorb™ HP-series و CP-series است. این محصولات مطابق با استانداردهای سختگیرانه بین المللی بومی مورد نیاز کارخانه های شراب سازی هستند.

 

اگر شما به دنبال مشاهده انواع کربن های اکتیو جاکوبی هستید و یا می خواهید لیست قیمت کربن های جاکوبی را مشاهده کنید. وب سایت جاکوبی – ایران به عنوان یک وب سایت تخصصی و مرجع و وارد کننده انواع کربن جاکوبی توانسته بهترین قیمت کربن اکتیو جاکوبی را با ضمانت اصل بودن و ارسال فوری برای مشتریان فراهم کند.

 

منبع : jacobi.net