کربن اکتیو پایه نارگیل

کربن اکتیو پایه نارگیل

کربن اکتیو پایه نارگیل به دلیل داشتن استحکام و سختی بالا و داشتن میزان خاکستر کمتر (درجه خلوص بیشتر) در جهان بیشتر شناخته شده است. یکی از بزرگترین تامین کننده محصولات کربن فعال پایه نارگیل در جهان شرکت جاکوبی است. کربن های فعال پایه نارگیل جاکوبی در تنوع زیاد برای کاربردهای مختلف طراحی و تولید شده اند. حجم منافذ کربن فعال پایه نارگیل بسیار بالاست از این رو قدرت جذب خوبی دارد. توجه داشته باشید وب سایت جاکوبی ایران ارائه دهنده و وارد کننده انواع کربن اکتیو پایه نارگیل جاکوبی اصل در ایران است. توجه داشته باشید با استفاده از فرآیندهای خاص می توان کربن فعال پوسته نارگیل را به کربن فعال با قابلیت جذب بسیار بالا برای کاربردهای خاص تبدیل کرد. پوسته نارگیل به دلیل تجدید پذیری سازگار با محیط زیست است.

 

نحوه تولید کربن اکتیو پوست نارگیل

مرحله اول : جمع آوری پوسته نارگیل که می توان آن را به صورت مستقیم از کشاورزان و یا از کارخانه های فرآوری نارگیل تهیه کرد.

مرحله دوم: در این مرحله بعد از حذف الیاف بیرونی باید پوسته ها تمیز و خشک شوند. سپس، آسیاب و خرد کردن پوسته نارگیل است که باعث می شود عملیات پردازش روی پوسته نارگیل بهتر اتفاق بیفتد.

مرحله سوم: کربن سازی پوسته نارگیل است که در این مرحله تحت روش های مختلف در یک جو بی اثر (کوره درام با دودکش) کربن حرارت داده می شود دمای مطلوب بین 500-600 درجه سانتیگراد یا 932-1112 درجه فارنهایت است تا به زغال چوب تبدیل شود به اصطلاح کربنیزاسیون می شوند. در طی این فرآیند پوسته های نارگیل، کم آب شده و محتوای فرار پوسته نارگیل به زیر 20 درصد کاهش می یابد.

مرحله چهارم: فرآیند آرام سازی در کربن نارگیل اجازه می دهد جریان هوا به طور کامل از پایین کوره درام قطع شده و زغال سنگ خنک شود این عمل باعث می شود زغال نارگیل کامل نسوزد و به خاکستر تبدیل نشود.

مرحله پنجم: در این مرحله زغال نارگیل به منظور فعال سازی باید فرآیندهای مختلفی روی انجام شود. دو روش برای فعال سازی وجود دارد فیزیک و یا شیمیایی که هر کدام دارای خصوصیات خاصی هستند. برای روش شیمیایی می توان زغال پوسته نارگیل را خیساند وبا مواد شیمیایی در تماس قرار داد از جمله اسید فسفریک یا استفاده از روش فیزیکی که با استفاده از بخار فعال سازی اتفاق می افتد. که در این روش میزان دمای داخل کوره باید به حدود 1470-2010 درجه فارنهایت باشد.  هر کدام از این روش ها می توانند میزان منافذ کربن پوسته نارگیل را چندین برابر کنند. اما این میزان می تواند برای هر روش یکسان نباشد.

بازیابی کربن فعال نارگیل

مهم ترین نکته حائز اهمیت در کربن اکتیو پایه نارگیل این است که می تواند بازیابی شود و اتفاقاً استفاده از کربن فعال شده یک روش جایگزین مقرون به صرفه برای کربن فعال بکر است. روش بازیابی کربن فعال شده بدین صورت است که از تخریب کربن فعال مصرف شده و اغلب ز طریق حرارت ایجاد می شود. ابتدا کربن فعال پایه نارگیل مصرف شده را تا دمای فوق العاد زیاد حرارت می دهند. این امر باعث می شود مواد آلی جذب شده توسط کربن فعال آزاد شوند و دوباره کربن فعال قابل استفاده برای حذف آلاینده ها باشد.

کاربرد زغال اکتیو پایه نارگیل

بر اساس گزارشات Transparency Market Research ، فروش کربن فعال نارگیل افزایش پیدا کرده است. دلیل این موضوع به عملکرد خوب این کربن فعال در حذف آلاینده های فاز گازی و مایع (تصفیه آب) است. علاوه بر این، کربن فعال پایه نارگیل قابلیت تجدید پذیری دارد و می توان در دمای بالا با حرارت زیاد کربن های فعال مصرف شده را دوباره بازسازی و احیا کرد که این موضوع برای ایمنی محیط زیست نقش مهمی دارد. کربن فعال پایه نارگیل به شکل های مختلف تولید می شود که عبارتند از کربن پودری، گرانولی و اکسترود شده، میله ای که هر کدام می توانند برای کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار بگیرند. اگر چه کربن فعال پایه نارگیل اغلب برای کاربردهای تصفیه اب مورد استفاده قرار می گیرد اما این ماده به دلیل داشتن سطح وسیع متراکم و منافذ ریز برای انواع کاربردها در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گرفته اند. طی مقایسه کربن فعال پایه نارگیل با کربن فعال زغال سنگ  50 درصد منافذ کربن اکتیو پوسته نارگیل بیشتر از زغال سنگ است. از این رو، یک ماده جاذب قوی برای حذف الایندهای موجود در آب و حذف آفت کش ها و علف کش ها از آب آشامیدنی محسوب می شوند. به همین دلیل از کربن فعال پایه نارگیل برای فیلتر های آب استفاده می کنند. اما کاربردهای دیگر کربن فعال پایه نارگیل عبارتند از :

 • کاربرد کربن اکتیو برای استخراج طلا : کربن فعال پوسته نارگیل به دلیل مقاومت در برابر سایش بالا و خواص شیمیایی و فیزیکی عالی برای کاربردهایی مانند بازیابی طلا و سایر فلزات گرانبها گزینه مناسبی است.
 • کاربردهای کربن فعال  در صنایع غذا و نوشیدنی : کربن فعال پوسته نارگیل در صنایع غذا و نوشیدنی به عنوان یک عامل رنگ‌ زدایی و برای حذف بو و مزه‌های نامطلوب استفاده می شوند.
 • کاربرد کربن فعال در صنایع دارویی و پزشکی : اغلب از زغال چوب پوسته نارگیل در صنایع دارویی و پزشکی برای جذب سموم و کاهش نفخ استفاده می شود. علاوه بر این برای سفید کردن دندان ها در خمیر دندان ها هم این ماده به چشم می خورد.
 • کاربرد کربن اکتیو در فرایند های کاتالیزور : زغال چوب پوسته نارگیل به دلیل خواص شیمیایی و فیزیکی خوب، به عنوان یک ماده جامد با سطح بالا و پایداری شیمیایی می تواند به عنوان جایگزین برای کاتالیزورها استفاده شود.
 • کربن فعال برای تولید سوپر خازن ها: کربن فعال پایه نارگیل اجازه می دهد تخلیه انرژی ذخیره شده به سرعت و بدون اتلاف اتفاق بیفتد که باعث ظرفیت بهینه در سلول ابرخازن  ها می شود. این بدان معنی است که یک سلول می تواند به طور مکرر برای هزاران چرخه بدون از دست دادن عملکرد شارژ و تخلیه شود.
 • زغال فعال برای تصفیه اب آشامیدنی : کربن فعال پوسته نارگیل به طور گسترده  برای تصفیه آب به منظور از بین بردن رنگ ، بو ، طعم ، ترکیبات آلی ، فلزات سنگین و سایر آلاینده ها در آب آشامیدنی استفاده می شود.
 • زغال فعال برای تصفیه فاضلاب و آب: کاربرد زغال چوب پوسته نارگیل در تصفیه فاضلاب بیشتر به منظور حذف مواد آلی ، فلزات سنگین ، رنگ‌زدایی ، بوی‌زدایی ، تنظیم pH و مهار میکروبی استفاده می شود.
 • زغال فعال پایه نارگیل برای نفت و گاز: در سیستم اسکرابر گاز کربن فعال پایه نارگیل می تواند مایعات اسکرابر گاز مانند آمین ها ، گلیکول ها را تمیز کند که در سیستم های جذب گاز برای حذف گازهای ترش (دی اکسید کربن و سولفید هیدروژن) و بخار آب از گاز طبیعی استفاده می شود
 • زغال فعال برای تولید دخانیات و سیگار : در سیگار کربن فعال به منظور حذف ترکیبات و دود سمی سیگار بکار برده می شود.

 

مزایای کربن اکتیو پوسته نارگیل

 • دارای میکرو منافذ بیشتر نسبت به کربن های فعال دیگر که می تواند نیازهای مربوط به تصفیه آب را خوبی فراهم کند. این موضوع کمک می کند تا کربن فعال پوسته نارگیل به راحتی بتواند مواد شیمیایی آلی فرار و سایر آلاینده هایی را که به سختی حذف می شوند جذب کنند.
 • زغال فعال پایه نارگیل کمترین اثر را بر روی مزه، طعم و رنگ آب دارد. این در حالی است که کربن های فعال پایه زغال سنگ مقداری خاکستر در آب به جای می گذارند.
 • یک منبع تجدید پذیر برای کربن فعال است. هند به عنوان کشور تولید کننده نارگیل به راحتی می تواند منابع پوسته نارگیل را فراهم کند که در طول سال در دسترس هستند. علاوه بر این، کربن فعال پایه نارگیل تجدیدپذیر است و دوباره می تواند بازسازی شود.
 • روش فیلترینگ موثر کربن پوسته نارگیل یکی از موثرترین روش‌ها برای فیلتراسیون است. این ماده می تواند تعداد زیادی آلاینده را از آب جذب کند و برای نیازهای صنایع تصفیه آب عالی هستند.
 • پایداری و ماندگاری کربن فعال ساخته شده از پوسته نارگیل بسیار عالی است. کربن فعال پوسته نارگیل به دلیل میکرو تخلخل بالا و استحکام مکانیکی بیشتر می تواند در برابر سایش و پارگی بسیار مقاوم باشد. این یکی از دلایلی است که آنها را به عنوان گزینه ای مقرون به صرفه در نظر می گیرند.
 • خلوص بیشتر آب در این نمونه کربن بیشتر است. پوسته نارگیل خالص ترین آب را پس از فیلترها ارائه می دهد. این توانایی ناشی از این واقعیت است که ریز منافذ بیشتری دارد. این بدان معناست که می تواند آلاینده های وسیعی از کوچک تا بزرگ را جذب کند. می تواند مقدار زیادی از آلاینده ها از جمله مواد شیمیایی آلی و گازها را جذب کند. عدم شستشو نیز آن را به یک روش موثر برای تصفیه آب تبدیل می کند.

اضافه کردن یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

در حال بارگیری کپچا ...